Banki sprzedają coraz mniej kredytów hipotecznych

Banki sprzedają coraz mniej kredytów hipotecznych. W II kwartale tego roku sprzedano 8,7% mniej zobowiązań tego typu w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Co więcej gdyby nie dynamiczny wzrost sprzedaży zobowiązań hipotecznych w jednym z czołowych banków byłoby jeszcze gorzej. Jak wynika z raportów przygotowywanych od 2007 roku przez Open Finance, gdyby nie brać pod uwagę przy wyliczeniach wspominanego banku spadek byłby o wiele większy. Mowa tu nawet o ponad 20% obniżce sprzedaży.

Tak czy inaczej to kolejny raz, gdy mamy do czynienia ze zmniejszeniem sprzedaży w porównaniu do okresu analogicznego z poprzedniego roku. W historii raportów sporządzanych przez wspominanego doradcę finansowego dziewiąty raz z rzędu mamy do czynienia ze spadkiem sprzedaży kredytów hipotecznych w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego. Warto jednak zauważyć, że w stosunku do pierwszego kwartału sprzedaż wzrosła o 8,1%.

Może to być jednak wynik sezonowości zakupów na rynku nieruchomości. Zazwyczaj wiosna to okres wzmożonej aktywności kupujących, gdy zimą mamy do czynienia ze stagnacją na rynku. Aby pokazać skalę zmian bez wpływu takowych zjawisk sezonowych warto przytoczyć dane dotyczące sprzedaży kredytów hipotecznych w okresie ostatnich dwunastu miesięcy. W tym czasie banki sprzedały 172,8 tysiąca podobnych zobowiązań. Jest to najsłabszy wynik odkąd Open Finance przygotowuje podobne raporty. Czy jednym z powodów takiej sytuacji jest oczekiwanie na program Mieszkanie dla Młodych?

Dodaj komentarz