Ceny mieszkań w dół

Jak wskazują badania przeprowadzone przez portal Otodom.pl czerwcowe ceny mieszkań w przeważającej części wielkich polskich miastach były niższe w porównaniu do tych z początku roku o kilka procent. Mieliśmy, co prawda do czynienia z okresowymi wzrostami. We Wrocławiu i Gdańsku ceny z czerwca są wyższe od tych z maja. Chodzi tu o rynek pierwotny. Natomiast w Poznaniu wzrosły ceny na rynku wtórnym. Ogólnie jednak utrzymuje się tendencja spadkowa. Wróćmy, więc do obniżek w skali ostatniego półrocza.

W Warszawie, Katowicach i Poznaniu mieliśmy do czynienia z obniżką cen o 3%. Jednak w przełożeniu na pieniądze, jak nie trudno się domyślić, największe obniżki odnotowaliśmy w stolicy. Cytowany raport wskazuje na obniżkę o 220 zł za metr kwadratowy w porównaniu z cenami styczniowymi. Dla porównania w Poznaniu w tym samym czasie średnie ceny spadły o 210, a w Katowicach o 170 zł za metr kwadratowy. W innych największych miastach obniżki były mniejsze. We Wrocławiu ceny spadły o 115, w Krakowie o 68, a w Łodzi o 41 zł za metr. W tym samym czasie w Gdańsku cena wzrosła o 60 zł za metr. Dane te dotyczą rynku pierwotnego.

Co z rynkiem wtórnym (jeżeli projekt ustawy nie ulegnie zmianie zostanie on wykluczony z programu Mieszkanie dla Młodych)? W tym przypadku największe obniżki odnotowano w Gdańsku. Cena metra kwadratowego za nieruchomość używaną spadła tam w stosunku do stycznia o 156 zł. W stolicy ceny spadły o 140, we Wrocławiu o 132, a na przykład w Łodzi o 109 zł za metr. Najmniejszy spadek odnotowano w Katowicach (jedynie 27 zł za metr kwadratowy).

Dodaj komentarz