Eksperci oceniają wpływ MdM na rynek

Co wpływa na ożywienie na rynku mieszkaniowym? Po pierwsze są to tanie kredyty i niskie oprocentowanie lokat. Z jednej strony łatwiej jest uzyskać kredyt (jest on tańszy) na zakup mieszkania czy domu, a z drugiej niskie oprocentowanie depozytów skłania do poszukiwania alternatywnych form inwestowania kapitału, czyli m.in. inwestycji w rynek nieruchomości. Okazuje się, że wpływ na takowe ożywienie, zdaniem ekspertów, ma również program dopłat do kredytów Mieszkanie dla młodych. Główny Urząd Statystyczny donosi, że w marcu 2014 roku rozpoczęto budowę prawie 16 tysięcy nowych mieszkań.

To niemal 43% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a także o prawie 57% więcej w stosunku miesiąc do miesiąca. Jak wskazuje analityk rynku nieruchomości, kierownik działu analiz Lion’s Bank, Bartosz Turek liczba pozwoleń na budowę wydana w marcu tego roku była największa od niemal dwóch lat. Tylko we wspomnianym miesiącu wydano ich 8 tysięcy 723. Od początku roku deweloperzy otrzymali takich pozwoleń 33 tysięcy 940.

Analityk Home Broker, Marcina Krasonia uważa, że deweloperzy chcą wprowadzić na rynek jak najwięcej tanich mieszkań klasyfikujących się do programu Mieszkanie dla młodych. Szukają w tym wypadku lokalizacji, które spełnią warunki programu, a gdy im się to uda, składają wnioski o pozwolenie na budowę. Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w pierwszym kwartale 2014 roku zaakceptował on 4395 wnioski o dopłatę do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla młodych. (Źródło: PAP, Bankier.pl)

Dodaj komentarz