KNF zachwala wkład własny

Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała do kredytobiorców pismo, w którym zachwala zalety nowych przepisów dotyczących wprowadzenia obowiązkowego wkładu własnego do kredytów hipotecznych. Od nowego roku znikną z rynku kredyty na pełną wartość nieruchomości. Potrzebny będzie minimalny wkład własny na poziomi 5% wartości. Wiele osób jest takimi zmianami zaniepokojona. Oddal ich to od upragnionego kredytu. Przypomnijmy, że owe 5% to tylko początek. Ostatecznie w 2017 roku minimalny wkład własny ma wynosić już 20%.

KNF zwraca uwagę klientów na dobrodziejstwa, które mają płynąć z nowych przepisów. Po pierwsze potrzeba wkładu własnego ma zachęcać do regularnego oszczędzania i większej kontroli wydatków oraz własnego budżetu. Zdobyte w ten sposób doświadczenie ma zaprocentować później przy spłacie kredytu. Dzięki nabytym w czasie oszczędzania nawykom i doświadczeniu klienci będą, zdaniem komisji, mieli mniej problemów z sumienną spłatą kredytów.

Ponadto wkład własny obniża koszt kredytu. Konsument pożycza mniej i może liczyć na atrakcyjniejsze warunki, jeżeli chodzi o marżę. Kolejną zaletą jest większe bezpieczeństwo spłaty. Mniejszy kredyt łatwiej będzie spłacić. Nowe przepisy wpasowują się poniekąd w inne zmiany, a mianowicie wprowadzenie programu Mieszkanie dla młodych. Osoby chcące i mające prawo z niego skorzystać mogą liczyć na dofinansowanie wkładu własnego z środków rządowych. Jednak ci, którzy nie zechcą lub po porostu nie mogą skorzystać z programu będą musieli od nowego roku dysponować wkładem własnym.

Dodaj komentarz