Kolejny bank w MdM

Do tej pory w programie Mieszkanie dla młodych brały udział siedem banków. Od 19 lutego w programie jest już osiem instytucji. Do PKO BP, Bank Pekao SA, Alior Bank, SGB Bank i Getin Noble Bank dołączył Bank BGŻ. Poza nimi stawkę uzupełniają Bank Ochrony Środowiska (rozpoczęcie przyjmowania wniosków o kredyt z dofinansowaniem przewidziano na 31 marca 2014) i Bank Polskiej Spółdzielczości (tu program zacznie działać 1 kwietnia tego roku). W przypadku wszystkich banków osoby zainteresowane programem Mieszkanie dla młodych muszą złożyć dwa wnioski.

Jeden o przyznanie kredytu w ramach oferty przygotowanej przez bank, a drugi o przyznanie wsparcia, kierowany za pośrednictwem banku komercyjnego do Banku Gospodarstwa Krajowego. Przypomnijmy, że program to nie tylko wsparcie dla osób, które chcą kupić mieszkanie (mieszczące się w limitach cenowych i spełniające pozostałe warunki) z rynku wtórnego, ale również wsparcie dla tych, którzy chcą wybudować własny dom. Tu jednak sprawa wygląda nieco inaczej.

Pomoc państwa nie polega już na dopłacie do kredytu, a na możliwym zwrocie podatku VAT na materiały budowlane. Zasady tej formy pomocy postaramy się pokrótce opisać w następnym artykule. Co ważne, zwrot VAT może dotyczyć nie tylko budowy domu od podstaw, ale również nadbudowy czy przebudowy. Pod tym względem, jak zresztą również pod wieloma innymi, Mieszkanie dla młodych przypomina program Rodzina na Swoim. O wszystkich podobieństwa, różnicach, wadach i zaletach programu pod kątem budowy domów jednorodzinnych opowiemy już niedługo. (Źródło: BGŻ)

Dodaj komentarz