Kredyty bez wkładu własnego przechodzą do historii

Dofinansowanie wkładu własnego ma być podstawą działania nowego programu Mieszkanie dla Młodych. Ta forma pomocy finansowej jak się okazuje ma wiele wspólnego z planowanymi zmianami w prawie dotyczącymi kredytów hipotecznych. Obecnie osoby sięgające po kredyt hipoteczny nie muszą (przynajmniej nie w każdym banku) posiadać wkładu własnego. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla osób młodych, które jeszcze nie zdążyły zaoszczędzić przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych.

Jak się okazuje, co czwarty klient banku nie może zaoferować nawet 5% wkładu własnego. Co drugi klient natomiast może zaoferować wkład w wysokości 20%. Od przyszłego roku kredyty bez wkładu własnego nie będą dostępne w ogóle. Zmiany takie wprowadzi rekomendacja S. Kolejne lata przyniosą jeszcze większe obostrzenia. Od 2014 roku potrzebne będzie minimum 5% wkładu własnego. Rok 2015 to już minimum 10%. Od 2016 roku, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny trzeba będzie się legitymować minimalnym wkładem własnym na poziomie 15%. Docelowo w 2017 roku ma to być 20%. W wyjątkowych okolicznościach brakującą część wkładu własnego będzie można ubezpieczyć i w ten sposób „nadrobić” braki.

Jak zatem widać każdy, kto myśli o zaciągnięciu kredytu hipotecznego za 3-4 lata powinien zacząć już teraz oszczędzać. Jak na tym tle będzie wyglądał nowy projekt wsparcia? Obecnie został on skierowany do dalszych prac. Jednak już niedługo powinniśmy poznać wszystkie szczegóły. Miejmy nadzieję, że prace zakończą się szybko a program zacznie działać zgodnie z planem.

Dodaj komentarz