List do Prezydenta

Trybunał-Konstytucyjny-150x150

Ustawa, dzięki której od nowego roku ruszy program dofinansowania wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych dla ludzi młodych jest już na samym końcu drogi legislacyjnej. Czeka obecnie już tylko na podpis Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jednak czy Prezydent złoży faktycznie swój podpis pod tym dokumentem czy skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Tego właśnie w swoim liście oczekuje Krzysztof Oppenheim, pośrednik w handlu nieruchomościami powołując się na ekspertyzę doktora Waldemara Gontarskiego (źródło: Bankier.pl).

W swoim liście zwraca uwagę na kilka zapisów, które mogą być niezgodne z obowiązującą konstytucją. Z jednej strony wskazuje na nierówne traktowanie małżonków oraz osób znajdujących się w związku nieformalnym, które teoretycznie (jego zdaniem) mogą skorzystać z pomocy dwukrotnie. Poza tym wątpliwości wzbudza ustalenie odgórne granicy wiekowej czy skierowanie pomocy tylko do osób posiadających zdolność kredytową.

Pośrednik i ekspert wskazują również na najczęściej poruszaną kwestię ograniczenia dostępu do pomocy na takich samych warunkach. Program jest bardziej korzystny dla mieszkańców dużych miast i ich aglomeracji, a o wiele mniej dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach i na wsi gdzie nie ma inwestycji deweloperskiej, a jedyne co pozostaje to budowa domu w systemie gospodarczym (inna forma pomocy państwa-zwrot VAT za materiały budowlane).

Bez względu na to czy list jest wyrazem autentycznej troski o interes społeczny czy też próbą taniej promocji, należy wątpić w to by Prezydent przychylił się do prośby autorów i skierował ustawę do trybunału.

Liczba komentarzy: 1

 1. Wojtek pisze:

  Zastanawiam się czy dopłatę w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” może uzyskać jeden z małżonków w przypadku istnienia rozdzielności majątkowej. W ustawie napisano m.in.:

  Art. 2.
  Użyte w ustawie określenia oznaczają:
  1) nabywca – oboje małżonków, osobę samotnie wychowującą dziecko lub osobę niepozostającą w związku małżeńskim, uzyskujące finansowe wsparcie na zasadach określonych w ustawie;
  (…)

  Art. 6.
  1. Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone, jeżeli kredyt został udzielony przez instytucję kredytującą:
  (…)
  5) na podstawie umowy kredytu, której stroną jest nabywca.
  2. W przypadku gdy nabywcą są małżonkowie, warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, dotyczy obojga małżonków.

  Nie jestem prawnikiem, ale wg mnie takie zapisy zupełnie wykluczają z programu małżonków posiadających rozdzielność majątkową, bo nabywcą może być tylko „oboje małżonków”. Jeden z małżonków posiadających rozdzielność majątkową nie pasuje nawet do definicji „singla”, gdyż pozostaje przecież w związku małżeńskim. Wydaje mi się to wielce niesprawiedliwe. Proszę o opinię prawnika, bo być może moja interpretacja jest mylna (i taką mam nadzieję).

  Pozdrawiam,
  W.

Dodaj komentarz