List do Prezydenta

Ustawa, dzięki której od nowego roku ruszy program dofinansowania wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych dla ludzi młodych jest już na samym końcu drogi legislacyjnej. Czeka obecnie już tylko na podpis Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jednak czy Prezydent złoży faktycznie swój podpis pod tym dokumentem czy skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Tego właśnie w swoim liście oczekuje Krzysztof Oppenheim, pośrednik w handlu nieruchomościami powołując się na ekspertyzę doktora Waldemara Gontarskiego (źródło: Bankier.pl).

W swoim liście zwraca uwagę na kilka zapisów, które mogą być niezgodne z obowiązującą konstytucją. Z jednej strony wskazuje na nierówne traktowanie małżonków oraz osób znajdujących się w związku nieformalnym, które teoretycznie (jego zdaniem) mogą skorzystać z pomocy dwukrotnie. Poza tym wątpliwości wzbudza ustalenie odgórne granicy wiekowej czy skierowanie pomocy tylko do osób posiadających zdolność kredytową.

Pośrednik i ekspert wskazują również na najczęściej poruszaną kwestię ograniczenia dostępu do pomocy na takich samych warunkach. Program jest bardziej korzystny dla mieszkańców dużych miast i ich aglomeracji, a o wiele mniej dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach i na wsi gdzie nie ma inwestycji deweloperskiej, a jedyne co pozostaje to budowa domu w systemie gospodarczym (inna forma pomocy państwa-zwrot VAT za materiały budowlane).

Bez względu na to czy list jest wyrazem autentycznej troski o interes społeczny czy też próbą taniej promocji, należy wątpić w to by Prezydent przychylił się do prośby autorów i skierował ustawę do trybunału.

Dodaj komentarz