MdM cieszy się coraz większym zainteresowaniem

Program Mieszkanie dla młodych cieszy się rosnącym zainteresowaniem kredytobiorców. Od początku roku udzielono ponad 2680 kredytów, co zaowocowało wykorzystaniem niemal 10% środków przeznaczonych w budżecie na ten rok. Udzielona pomoc to już 60 milionów złotych. Jak do tej pory w największym stopniu z pomocy rządowej skorzystali mieszkańcy województwa pomorskiego. Wpływ na to mają atrakcyjne (wysokie) limity cen mieszkań dostępnych w programie. Co ciekawe, taki stan utrzyma się do lipca, kiedy w innych województwach nowe limity zostaną ustalone już w kwietniu.

Jeżeli zainteresowanie programem utrzyma się na obecnym poziomie, do końca roku na dopłaty BGK może wydać około 500 milionów złotych (w budżecie na rok 2014 zarezerwowano na ten cel 600 milionów złotych). Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że średnia wartość przyznanych dopłat w skali całego kraju to 22 301 złotych. Najniższa średnia w skali województwa przypada na Lubelszczyznę i wynosi 18 773 złotych. Najwyższe dopłaty przyznawane są we wspominanym już województwie pomorskim – 24 613 złotych.

Najsłabiej w programie (liczba wniosków i wartość przyznanego dofinansowania) wygląda województwo podkarpackie. Wpływ na zróżnicowane zainteresowanie wsparciem mają m.in. limity cen metra kwadratowego (róże w poszczególnych województwach) i ilość nieruchomości kwalifikujących się do programu.

Przypominamy, że kredyty z dofinansowaniem wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla młodych dostępne są obecnie w 6 bankach (PKO BP, Pekao, Getin Noble Bank, Alior, SGB, BGŻ). Za kilka tygodni aktywnie na tym rynku zaczną działać BPS i BOŚ. (Źródło: Open Finance, prnews.pl)

Dodaj komentarz