Czy MdM ożywi rynek kredytowy?

Rośnie zainteresowanie kredytami hipotecznymi wspieranymi przez program Mieszkanie dla młodych. W pierwszym kwartale działania programu złożono 4,4 tysiąca wniosków o przyznanie kredytu w programie. Jak do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał około 2 tysięcy dopłat do zobowiązań. Wartość dopłat sięga już prawie 100 milionów złotych. Eksperci oceniają jednak, że program nie będzie miał aż tak wielkiego wpływu na rynek kredytów hipotecznych jak zakładają twórcy projektu. Będzie, co najwyżej, impulsem do rozwoju.

Szacuje się, że z Mieszkania dla młodych będzie miało prawo skorzystać do 15% osób starających się o kredyt hipoteczny (szacunki firmy Invigo). Zainteresowanie będzie z pewnością rosło zwłaszcza, że do programu najprawdopodobniej dołączać będą kolejne banki komercyjne. Na korzyść kredytów hipotecznych działają również wciąż niskie stopy procentowe (należy jednak pamiętać, że te kiedyś pójdą w górę).

Na temat programu wypowiedział się prezes firmy Invigo (firma zajmuje się pośrednictwem finansowym i badaniem rynku), Łukasz Wojcieszak: „Dla osób, które spełniają warunki programu, jest to atrakcyjna opcja, ponieważ kredyt staje się tańszy. Czy to będzie miało duży wpływ na rynek? Prawdopodobnie nie z uwagi na to, że ramy dotyczące wieku kredytobiorców i limitów cen są jednak dość wąskie, i dotyczą tylko rynku pierwotnego. Szacujemy, że około 10 – 15%. łącznej liczby kredytobiorców będzie miało szansę skorzystać z tego programu. Natomiast jest to pozytywny impuls dla rynku w sytuacji, kiedy innych impulsów na razie nie widać.” (Newseria.pl, Bankier.pl)

Dodaj komentarz