MdM zaburzy równowagę na rynku?

Raport Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że program Mieszkanie dla Młodych może negatywnie wpłynąć na równowagę na rynku nieruchomości mieszkalnych. Analitycy NBP przewidują, że wprowadzenie go w życie może doprowadzić do wzrostu cen, a w połączeniu z ustawą deweloperską do konsolidacji na rynku deweloperskim. Powstaje, więc pytanie, co bardziej się opłaca? Zaciągnąć dziś kredyt na 100% wartości nieruchomości (gorsze warunki niż w przypadku posiadania wkładu własnego) czy czekać na nowy program i dofinansowanie (ceny nieruchomości mogą być wyższe)?

Z raportu dotyczącego sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych pod koniec 2012 roku wynika, że oczekiwanie na wprowadzenie nowego programu (po zamknięciu Rodziny na Swoim) może wpłynąć na ograniczenie popytu. NBP ocenia też, że w 2014 roku już po wejściu programu Mieszkanie dla Młodych nastąpi ograniczenie liczby mieszkań oddawanych do użytku. Cytując ekspertów NBP:

„W latach 2013 i 2014, w związku z występującą w większości miast tendencją realizowania kontraktów na lokale o mniejszym metrażu, oczekuje się dalszego spadku przeciętnej powierzchni użytkowej mieszkań przekazanych do eksploatacji. Zmniejszenie skali rozpoczętych nowych inwestycji mieszkaniowych w 2012 r. i w okresie: styczeń-maj 2013 r. oraz przede wszystkim liczby mieszkań, na które wydano pozwolenia, wpłynie na ograniczenie liczby mieszkań oddanych do użytkowania za dwa-trzy lata. Z uwagi na długość procesu inwestycyjnego, będzie ono bardziej widoczne w 2014 r.”

Dodaj komentarz