Czy Mieszkanie dla młodych obejmie spółdzielnie?

Zgodnie z ustawą stanowiącą podstawę do działania programu Mieszkanie dla młodych, wsparciem finansowym mogą być objęte mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego. Co więcej sprzedający mieszkania musi budować je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Osoby chcące takie nieruchomości kupić i skorzystać z pomocy państwa muszą na ten cel zaciągnąć kredyt hipoteczny w jednym z banków współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Niestety taka forma przepisów nie daje możliwości uzyskania wsparcia za wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni na budowę mieszkania spółdzielczego.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju twierdzi, że wkład wniesiony zgodnie z umową podpisaną ze spółdzielnią nie może stanowić podstawy do ustalenia ceny kupna weryfikowanej do celów kredytowych i uzyskania dofinansowania z programu Mieszkanie dla młodych. Taka interpretacja nie przekreśla jednak całkowicie szans spółdzielni na włączenie ich oferty do programu. Resort mimo swojego obecnego stanowiska zamieścił we wstępnym katalogu spraw wymagających zmiany ustawowej pomysł włączenia do programu Mieszkanie dla młodych członków spółdzielni, którzy wniosą wkład budowlany.

Szerzej o sprawie pisze m.in. „Dziennik Gazeta Prawna”. Pojawiają się tam opinie prawników, którzy uważają, że wyłącznie mieszkań spółdzielczych z programu dofinansowania rządowego MdM stanowi poważną lukę w przepisach. Być może uwagi te spotkają się ze zrozumieniem i pomysły ministerstwa na zmiany w ustawie obejmą również dopuszczenie tego typu nieruchomości do programu. (Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Bankier.pl)

Dodaj komentarz