Mniej inwestycji mieszkaniowych

Badania pokazują, że w ostatnim czasie spada dynamika na rynku nieruchomości mieszkalnych. Co prawda w pierwszym półroczu 2013 roku oddano do użytku nieznacznie więcej mieszkań niż rok wcześniej to spadła liczba inwestycji budowlanych (budujemy znacznie mniej). Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny w pierwszym półroczu bieżącego roku do użytku oddano ponad 68 tysięcy nowych mieszkań. To dokładnie o jeden procent więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Rok temu wskaźnik ten jednak wynosił 24,3%.

Wzrost w tym roku jest, więc naprawdę niewielki. Z drugiej strony w ubiegłym półroczu wydano niemal 68 tysięcy pozwoleń na budowę. Jest to o 22,9% mniej niż w pierwszym półroczu 2012 roku. Co więcej, w ciągu minionych sześciu miesięcy rozpoczęto budowę 59 tysięcy lokali, czyli o 26,9% mniej niż w porównywanym okresie 2012 roku. Jak się okazuje więcej lokali niż w analogicznym okresie 2012 roku oddali do użytku jedynie inwestorzy indywidualni.

W przypadku deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych i tym podobnych inwestorów odnotowano spadek liczby nowych nieruchomości oddanych do użytku. Przykładowo spółdzielnie mieszkaniowe oddały aż o 25% mniej lokali niż w sześciu pierwszych miesiącach 2012 roku.

Czy oznacza to, że rynek jest przesycony? Czy inwestorzy boją się, że nie będą w stanie sprzedać mieszkań i wolą ograniczyć ich budowę? Jak będzie wyglądać sytuacja w przyszłym roku w analogicznym okresie, kiedy to od pół roku będzie już funkcjonował program Mieszkanie dla Młodych?

Dodaj komentarz