Najważniejsze cechy MdM

Ustawa pozwalająca na uruchomienie programu Mieszkanie dla Młodych czeka już tylko na podpis prezydenta. Program ruszy, więc zgodnie ze wcześniejszymi planami na początku przyszłego roku. BGK jest na etapie kompletowania listy banków, które zgłaszają swoją chęć udziału w tym projekcie. Dziś przedstawimy kilka ważnych cech nowego programu, który ma zastąpić zakończoną w grudniu 2012 roku Rodzinę na Swoim. Nowy program dofinansowania kredytów przeznaczony będzie dla osób w wieku do 35 lat. W przypadku małżonków ograniczenie to dotyczyć będzie młodszego z nich.

Na pomoc nie będą mogły liczyć jednak osoby, które już posiadają nieruchomość. Gdy o kredyt starać się będzie małżeństwo dotyczyć będzie to obojga. Prawo do skorzystania z pomocy rządowej będą miały osoby wynajmujące mieszkania. Aby dotrzymać dofinansowanie należy zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania bądź domu z rynku pierwotnego, na minimum 50% wartości nieruchomości, w walucie rodzimej i przy minimalnym okresie kredytowania równym 15 lat. Przy niewystarczającej zdolności kredytowej do umowy mogą być włączone osoby trzecie (rodzice, dzieci, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha czy teściowie.

Listę instytucji, a dokładnie banków, które będą upoważnione do udzielania kredytów w programie poznamy na początku przyszłego roku. Za pozyskane zobowiązania będzie można nabyć mieszkanie o maksymalnej powierzchni 75 metrów kwadratowych lub dom nie większy niż 100 metrów kwadratowych. W przypadku rodzin, które w dniu składania wniosku wychowują minimum troje dzieci powierzchnia ta może być zwiększona w obu przypadkach o 10 metrów.

Dodaj komentarz