Nowe pomysły PO

Prace nad ustawą, która ma być podstawą funkcjonowania programu Mieszkanie dla Młodych trwają cały czas. Od początku, czyli od przedstawienia projektu rządowego, zgłoszonych zostało wiele poprawek i pomysłów na ulepszenie programu. Jak wiemy pracą nad takimi poprawkami i sugestiami zajmuje się podkomisja nadzwyczajna. Początkowo projekt ustawy przewidywał pomoc wyłącznie dla młodych małżeństw i osób samotnych chcących nabyć mieszkanie na rynku wtórnym.

W toku prac nad ustawą do jej projektu włączono również zapis o pomocy dla osób chcących nabyć dom jednorodzinny na rynku pierwotnym lub wybudować dom w systemie gospodarczym. W tym ostatnim przypadku pomoc ma przyjąć formę zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Jeżeli chodzi o kupno mieszkań i domów pomoc ma przyjąć taką samą postać jak w przypadku pierwotnych założeń, czyli ma to być dofinansowanie wkładu własnego.

Na wtorkowym posiedzeniu podkomisji rozpatrzono inną poprawkę zgłoszoną przez PO. W trakcie obrad posłowie przedstawili pomysł zgodnie, z którym rodzina z trójką dzieci mogłaby kupić nieruchomość na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 metrów kwadratowych niż zakłada to pierwotny projekt. W takim wypadku rodziny te mogłyby nabyć mieszkanie lub dom odpowiednio o powierzchni 85 i 110 metrów kwadratowych.

Zmianie nie ulegnie jednak powierzchnia lokalu objęta dofinansowaniem. Pozostanie to 50 metrów kwadratowych. Jednocześnie podkomisja odrzuciła propozycje opozycji (PiS) przewidujące włączenie do programu nieruchomości z rynku wtórnego.

Dodaj komentarz