Ograniczony czas trwania programu

Program Rodzina na Swoim rozpoczął formalnie swoją działalność w 2006 roku, a zakończył z ostatnim dniem 2012 roku. Oznacza to, iż przez ponad 6 lat państwo wspierało osoby uprawnione w dochodzeniu do własności nieruchomości mieszkalnych takich jak domy jednorodzinne oraz mieszkania w zabudowie wielorodzinnej.

W momencie wprowadzenia programu nie było jednak żadnych konkretnych terminów jego zakończenia. Jak wiemy jeszcze w tamtym roku, kiedy wiadomo już było, iż program zakończy działanie wraz z końcem 2012 roku pojawiały się głosy o jego wydłużeniu o kolejne lata. W przypadku nowego programu, czyli Mieszkania dla Młodych ma być inaczej.

Jak donosi wiceminister Styczeń, jeżeli nic się nie zmieni program będzie funkcjonował przez 5 lat. Oznacza to, iż miałby się zakończyć wraz z końcem 2018 roku. Decyzję o długości trwania programu podjął Komitet Stały Rady Ministrów. Oczywiście ostateczna decyzja jak wskazuje minister należeć będzie do Rady Ministrów tym niemniej jest bardzo prawdopodobne, iż w tej materii już nic nie ulegnie zmianie. Takowy można powiedzieć „termin ważności” programu mógłby pozwolić lepiej zaplanować wydatki w budżecie oraz planach budżetowych na kolejne lata.

Zgodnie z szacunkami na program w 2014 roku będzie można przeznaczyć maksymalnie 600 mln złotych. Inne szacunki ministerstwa pokazują, iż rocznie z pomocy programu będzie mogło skorzystać około 36 tysięcy rodzin. Jak ostatecznie będzie wyglądała spraw dotycząca okresu funkcjonowania programu dowiemy się najprawdopodobniej w lipcu, kiedy to ma zostać uchwalona odpowiednia ustawa.

Dodaj komentarz