PFRN popiera rynek wtórny

Polska Federacja Rynku Nieruchomości przekazała do sejmowej podkomisji swoją opinię dotyczącą programu Mieszkanie dla Młodych. Stanowisko federacji jest jasne: rynek wtórny powinien być wspierany w ramach programu i dofinansowania wkładu własnego do kredytów hipotecznych. 27 sierpnia w czasie posiedzenia połączonych sejmowych komisji Infrastruktury i Finansów Publicznych zdecydowano o ponownym przekazaniu projektu ustawy w sprawie programu MdM do Podkomisji.

Niestety nie udało się znaleźć zadowalającego kompromisu w sprawie włączenia do ustawy zapisów pozwalających na wsparcie zakupu mieszkań również z rynku wtórnego. Polska Federacja Rynku Nieruchomości wzięła udział w prowadzonych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej konsultacjach społecznych. Już na początku roku federacja opowiedziała się za włączeniem rynku wtórnego do programu. Jak twierdzi PFRN argumenty przeciwników tego rozwiązania mówiące o zahamowaniu rozwoju rynku pierwotnego są błędne. Wskazuję również na problem związany z celem programu. Czy ma to być rzeczywiście wsparcie dla obywateli czy dla firm deweloperskich?

Jeżeli rząd rzeczywiście chce pomóc ludziom powinien, zdaniem federacji, bezwzględnie włączyć rynek wtórny do programu. Polska Federacja Rynku Nieruchomości udowadnia również, że pomoc dla tego segmentu rynku pozytywnie wpłynie na rozwój rynku pierwotnego. Obrót na rynku wtórnym (sprzedaż starego mieszkania) owocuje często zwiększonym popytem na rynku pierwotnym (najczęściej sprzedajemy star mieszkanie by kupić nowe). Czy argumenty PFRN zostaną wysłuchane?

Dodaj komentarz