Pieniądze z MdM przepadną?

Program Mieszkanie dla młodych ma być szansą dla polaków na własne mieszkanie. Tym czasem istnieje groźba, że ponad połowa środków przeznaczonych na rządowe wsparcie w tym roku może przepaść. Problem to brak mieszkań kwalifikujących się do programu. Jeżeli limity cen nie zostaną okresowo podniesione to z 25 tysięcy rodzin, które miały z takiej pomocy skorzystać, program będzie mógł pomóc tylko około 10 tysiącom. Najgorzej sytuacja wygląda w Lublinie, Krakowie i Warszawie. Tak o sprawie wypowiada się Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich:

„Zgodnie z naszymi przewidywaniami zdecydowanie nie uda się wykorzystać całości limitu przewidzianego na ten rok. Dane Banku Gospodarstwa Krajowego o wykorzystaniu środków do końca maja potwierdzają ten scenariusz. Po pięciu miesiącach udało się wykorzystać 130 mln złotych, co stanowi niewiele ponad 20 proc. założonego limitu. Myślimy, że dobrniemy do około 270-280 mln złotych, co da około 10 tys. rodzin.”

Dodaje również: „Limity cen mieszkań w Krakowie i Lublinie również od wielu lat są o wiele niższe niż realia rynkowe. W Krakowie jedynie około 4-5 proc. oferty w ogóle kwalifikuje się na potrzeby programu i stąd jest najsłabsze wykorzystanie, bo tam po prostu nie ma, czego kupić. Najlepiej wygląda to natomiast w Trójmieście. Oczywiście ta oferta będzie z czasem rosła, więc to niewykorzystanie środków dotyczy tego roku, ponieważ z tegorocznej puli skorzystać mogą tylko mieszkania już gotowe lub te, które będą ukończone w 2014 roku.” (Źródło: Bankier.pl)

Dodaj komentarz