Pierwsze czytanie projektu ustawy

19 czerwca odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy regulującej działanie programu Mieszkanie dla Młodych. 21 czerwca posłowie sejmowych komisji: infrastruktury i finansów publicznych skierowali ustawę do podkomisji nadzwyczajnej. W skład podkomisji ma wejść 15 posłów: siedmiu z PO, czterech z PiS i po jednym z PSL, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski. Podczas pierwszego czytania projektu minister transportu Sławomir Nowak mówił między innymi o brakach na polskim rynku mieszkaniowych.

Zgodnie z jego doniesieniami brakuje 700 tysięcy mieszkań. Program Mieszkanie dla Młodych ma załatać tą dziurę. Zgodnie z projektem ma on rozpocząć swoje działanie w 2014 roku, a wnioski o wsparcie mają być przyjmowane do końca września 2018 roku. Koszt programu ma się wahać w okolicy 3,2 mld złotych. W pierwszym roku działania ma to być około 600 mln złotych. Kredyty z dofinansowaniem państwa będą dostępne w około 20 bankach komercyjnych. Na początku 2017 roku rząd ma przeprowadzić ocenę tego jak funkcjonuje program Mieszkanie dla Młodych.

Projekt nowej ustawy nie przypadł do gustu zarówno opozycji jak i koalicjantowi PO, czyli PSL. Zarówno ludowcy jak i partie opozycyjne zapowiedziały zgłoszenie własnych poprawek do projektu. Mają one dotyczyć między innymi zmian, dzięki którym z pomocy państwowej mogłyby skorzystać osoby chcące kupić mieszkanie używane (na rynku wtórnym) oraz planujące wybudować dom jednorodzinny.

Pozostaje, więc czekać na informacje dotyczące prac komisji nadzwyczajnej, kolejne czytanie i zapowiedziane poprawki.

Dodaj komentarz