PiS skrytykował rządowy projekt ustawy

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy mającej regulować działanie programu dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych. W krytycznym tonie na temat obecnej formy przyszłej ustawy wypowiada się opozycja, a dokładnie Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem PiS ustawa będzie wspierać w największym stopniu deweloperów. Opozycja zwraca uwagę, że program wspierał będzie jedynie osoby chcące kupić mieszkanie na rynku pierwotnym (czyli od deweloperów), a samym sobie pozostawi tych, którzy chcieliby nabyć mieszkanie na rynku wtórnym.

Ustawa milczy również na temat wsparcia modernizacji i przebudowy domów oraz mieszkań. PO odpiera zarzuty twierdząc, że nowy program będzie miał wpływ na sytuację Polaków chcących kupić mieszkanie. Co roku z budżetu na cele Mieszkania dla Młodych przeznaczane będzie około 700 milionów złotych. Program ma się też przyczynić do rozwoju gospodarczego.

Swoje zastrzeżenia do przedstawionego projektu ustawy zgłosił również Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zdaniem SLD Mieszkanie dla Młodych jest propagandowym chwytem, a program sam w sobie jest gorszy od Rodziny na Swoim. W ocenie lewicy jest to minimalne wsparcie dla rynku budowlanego. Czy te opinie są jeszcze w stanie coś zmienić?

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu pracowano nad ostatecznym kształtem ustawy, a zatem możemy się spodziewać niedługo wersji finalnej. Wiadomo na pewno, że do programu nie wejdzie rynek wtórny. Czy oznacza to, że rząd postanowił ostatecznie zamknąć drogę do wsparcia mieszkańcom mniejszym miast i miejscowości gdzie nie ma nowych inwestycji deweloperskich? Program ma wejść w życie z początkiem 2014 roku, więc już niedługo powinniśmy wszystko wiedzieć na pewno.

Dodaj komentarz