Początek programu

Już pojutrze, czyli 2 stycznia 2014 roku rusza oficjalnie program Mieszkanie dla młodych. Od czwartku kredyty, co prawda będą dostępne tylko w dwóch bankach (PKO BP i Bank Pekao), ale w najbliższych tygodniach dołączą do nich kolejne banki, które są aktualnie na etapie dopracowywani i ostatecznego przygotowania oferty. Mimo że program będzie dostępny dla stosunkowo wąskiego grona odbiorców to może mieć znaczący wpływ na rynek (może, ale nie musi). Pamiętajmy też, że w 2014 wejdą w życie przepisy wprowadzające obowiązek posiadania minimalnego wkładu własnego (5%).

Mieszkanie dla młodych ma szanse doskonale wpasować się w te zmiany z racji, iż opiera się właśnie na dofinansowaniu wkładu własnego. Co będzie potrzebne do starań o kredyt z pomocą państwa? Przede wszystkim będą potrzebne dwa wnioski. Jedne na potrzebę banku i drugi, który trafi do BGK. Potrzebne będą również załączniki takie jak oświadczenie, iż mieszkanie będzie służyć kredytobiorcy wyłącznie do własnych celów mieszkaniowych, oświadczenie o nieposiadaniu nieruchomości (obecnie lub w przeszłości) mieszkalnej czy pisemne zobowiązanie do zakończenia umowy najmu. Poza tym wymagane będą odpisy skróconych aktu stanu cywilnego niezbędne do potwierdzenia statusu zainteresowanych oraz ich dzieci.

Kompletując dokumenty pamiętajmy również o tych typowych dla kredytów, czyli zaświadczenia o dochodach, dokumenty związane ze innymi spłacanymi zobowiązaniami (np. umowy kredytowe), zeznania podatkowe z lat ubiegłych czy dokumenty związane z nieruchomością, którą zamierzamy kupić (jeżeli już wybraliśmy nieruchomość, może to być np. umowa przedwstępna z deweloperem).

Dodaj komentarz