Podpis prezydenta pod ustawą o MdM

Wszyscy zwolennicy programu Mieszkanie dla Młodych, którzy obawiali się czy Prezydent Bronisław Komorowski ulegnie naciskom i skieruje ustawę do trybunału Konstytucyjnego mogą odetchnąć z ulgą. Dziś prezydent złożył swój podpis pod dokumentem. Oznacza to, że nowe przepisy będą mogły wejść w życie zgodnie ze wcześniejszymi planami. Nowy program rozpocznie swoje funkcjonowanie z początkiem 2014 roku. Wtedy też poznamy pełną listę banków, które na mocy odpowiednich umów z BGK oferować będą kredyty z dofinansowaniem wkładu własnego.

Nie milkną jednak głosy mówiące, że ustawa, a co za tym idzie również program Mieszkanie dla Młodych jest niewypałem już na starcie. Zwraca się uwagę na poważne ograniczenia docelowej grupy, która będzie mogła z pomocy skorzystać. Dofinansowanie kredytów będzie możliwe jedynie w przypadku, gdy nieruchomość będzie pochodziła z rynku pierwotnego. Innymi słowy mieszkanie z pomocą państwa kupimy tylko od dewelopera. Co z osobami, które nie mieszkają i nie chcą mieszkać w wielkich miastach i ich aglomeracjach?

W mniejszych miastach i na wsiach nie ma inwestycji deweloperskich. W takim wypadku pozostaje jedynie budowa domu jednorodzinnego w systemie gospodarczym i zwrot podatku VAT za materiały budowlane. Dlatego też sporo osób zastanawia się czy program bardziej ma pomóc ludziom młodym czy deweloperom. Jak będzie funkcjonował program i komu pomoże najbardziej zobaczymy już wkrótce. Pozostaje mieć nadzieję, że pesymiści będą się tym razem mylić, a Mieszkanie dla Młodych stanie się realnym wsparciem dla obywateli.

Dodaj komentarz