Pomoc dla kredytobiorców

Dziś zajmiemy się nieco innym tematem niż program Mieszkanie dla młodych, tym niemniej również związanym z rynkiem nieruchomości, kredytów mieszkaniowych i pomocy rządowej. Mowa o osobach, które mają problemy ze spłatą kredytów mieszkaniowych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Szacuje się, że około 200 tysięcy kredytobiorców spłaca obecnie zobowiązania przewyższające wartość nieruchomości, które za nie kupili.

Formą pomocy, które działa już od jakiegoś czasu jest ustawa antyspreadowa pozwalająca kredytobiorcom spłacać zobowiązaniem bezpośrednio w walucie obcej kupionej na przykład w kantorach internetowych. Jest to dla kredytobiorców dobra opcja, ponieważ banki narzucają wysokie (niekorzystne dla kredytobiorców) kursy przeliczania walut. Spłacając kredyt od razu w walucie obcej kredytobiorcy oszczędzają. Pojawiły się również inne pomysły. Jednym z nich jest przewalutowanie, ale może to nie być najlepsze rozwiązanie. Co można jeszcze zrobić?

Powstały propozycje ulg podatkowych lub niskooprocentowanych pożyczek rządowych. Ciekawym pomysłem może być również interwencja rządowa na rynku nieruchomości, czyli skup interwencyjny mieszkań i domów od osób, które nie mogą poradzić sobie ze spłatą kredytów hipotecznych. Czy takie rozwiązania wejdą w życie? Czy pomoc tym osobom jest w porządku wobec kredytobiorców spłacających inne kredyty (również borykających się ze swoimi problemami). Z drugiej strony skoro rząd pomaga przedsiębiorcom, górnikom, rolnikom, powodzianom, absolwentom i wielu innym grupom, czy nie powinien pomóc również „frankowcom”?

Dodaj komentarz