Posłowie doszli do porozumienia – będą zmiany?

We wtorek posłowie pracujący nad projektem ustawy dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych opowiedzieli się za zmianami w pierwotnych założeniach dotyczących ukierunkowania wsparcia finansowego tylko do ludzi młodych chcących nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego (tylko pierwsze mieszkanie). Posłowie koalicji stwierdzili, że będą dążyć do wprowadzenia poprawek, dzięki którym z pomocy państwa będą mogły skorzystać również osoby chcące kupić lub wybudować dom jednorodzinny.

Do tej pory głównym założeniem programu różniącym go od poprzednika, czyli Rodziny na Swoim było ograniczenie wsparcia tylko do rynku pierwotnego (tylko mieszkania). Przeciwnicy tego zapisu zwracali uwagę, że z pomocy będą w takim wypadku mogły skorzystać tylko osoby chcące zamieszkać w dużych miastach i ich aglomeracjach. Mniejsze miasta, miejscowości i wsie byłyby niemal całkowicie odcięte od pomocy. Deweloperzy zazwyczaj inwestują w największych miastach. Jeżeli zmiany zostaną faktycznie wprowadzone, o pomoc będą mogli starać się również zainteresowani budową lub kupnem domów jednorodzinnych.

Jak wskazują pierwsze doniesienia, na pomoc państwa będą mogły liczyć osoby chcące kupić dom o powierzchni do 100 metrów kwadratowych (dofinansowanie obejmie jednak maksymalnie 50 metrów kwadratowych). Z kolei osoby chcące wybudować dom jednorodzinny w systemie gospodarczym będą mogły skorzystać z odliczeń VAT. Może to być, więc wyjątek od nowych przepisów, które mają znieść ulgę VAT na niektóre materiały budowlane z początkiem 2014 roku. Prace nad ustawą regulującą działanie programu Mieszkanie dla Młodych mają dobiec końca w sierpniu.

Dodaj komentarz