PSL i opozycja chce zmian!

Jak każda nowa ustawa przygotowana przez rząd również i ta mająca regulować działanie programu Mieszkanie dla Młodych wzbudza sprzeciw i powątpiewanie opozycji. O tyle o ile nie jest ona przeciw wprowadzaniu ustawy to chce zmian. Co ważne, podobne stanowisko przyjmuje koalicjant PO, czyli PSL. Jakie więc zmiany zaproponowała największa partia opozycyjna, czyli PiS oraz będący u władzy ludowcy? Chodzi tu głównie o eliminację z pomocy państwa rynku wtórnego.

Poza tym chcą by program mógł objąć pomocą nie tylko mieszkańców miast gdzie dostępne są oferty deweloperskie, ale również te obszary gdzie rynku deweloperskiego nie ma. Chodzi tu głównie o wsie i małe miejscowości. Przedstawiciele PSL zwracają uwagę, że nie można ograniczać pomocy i kierować ją tylko do tych młodych, którzy mieszkają lub chcą mieszkać w miastach. Ludowcy chcą by program został rozszerzony na wszystkich młodych ludzi, a przez to wszystkich traktował równo.

Ponadto opozycja i PSL zwracają uwagę na wykluczenie z zapisów ustawy rynku wtórnego i budownictwa jednorodzinnego. Ich zdaniem taka praktyka również dyskryminuje część społeczeństwa. Zdaniem PSL do programu powinny zostać włączone mieszkania komunalne. Dzięki temu uboższe rodziny mogłyby skorzystać z mieszkań komunalnych należących do miast czy gmin. Z drugiej strony PiS chciałby wprowadzenia możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług na cele mieszkaniowe. Ani opozycja ani koalicjant partii rządzącej zapewniają, że nie chcą blokować ustawy, a jedynie pragną by program traktował wszystkich równo.

Dodaj komentarz