Rośnie sprzedaż kredytów hipotecznych

Jak wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski zadłużenie osób prywatnych z tytułu kredytów na nieruchomości wzrosło w pierwszych miesiącach 2014 roku o 3,3 miliarda złotych i wynosi 176,4 miliarda złotych. Mowa tu o zadłużeniu w walucie rodzimej. Dla porównania w analogicznym okresie roku ubiegłego odnotowano wzrost na poziomie 2,4 miliarda złotych. Jest to dowód na ożywienie w kredytach mieszkaniowych, z jakim nie mieliśmy (w tym okresie roku) do czynienia już dawno.

Warto zauważyć, iż dobry początek ubiegłego roku był wynikiem m.in. kończącego się w 2012 roku programu Rodzina na Swoim. Wielu kredytobiorców złożyło wnioski pod sam koniec okresu ich przyjmowania. W takich sytuacjach wypłata kredytu bardzo często następowała dopiero w pierwszych miesiącach 2013 roku.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia i w tym roku. Tu chodzi jednak o zaciągane w ostatniej chwili kredyty na 100% wartości nieruchomości. Od 1 stycznia 2014 roku nie ma ich już w ofercie, ale w styczniu wypłacono wiele takich kredytów, o które wnioski złożono w grudniu 2013 roku. Nie bez znaczenia jest tu również start programu Mieszkanie dla młodych. Coraz więcej osób korzysta z dofinansowania wkładu własnego oferowanego przez państwo.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost sprzedaży jest ustabilizowanie się sytuacji na rynku mieszkaniowym. Ceny nie spadają, a nowych mieszkań ubywa (mniej inwestycji deweloperskich), dlatego klienci nie chcą już czekać w obawie przed wzrostem cen i problemem ze znalezieniem odpowiedniej nieruchomości. Okazuje się, że mamy do czynienia z jednym z najlepszych początków roku, jeżeli chodzi o sprzedaż kredytów mieszkaniowych, od lat. (Źródło: Open Finance, prnews.pl)

Dodaj komentarz