Senat przeciw poprawkom

We środę odbyło się posiedzenie senackich komisji rodziny i polityki społecznej, budżetu oraz gospodarki, na których senatorowie zarekomendowali przyjęcie ustawy dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych bez jakichkolwiek poprawek. Komisje senackie odrzuciły wszystkie poprawki zgłoszone przez senatora PO, Jana Rulewskiego. Jakie pomysły miał senator? Zgłoszone przez niego poprawki dotyczyły m.in. włączenia do programu rynku wtórnego.

Środki budżetowe przeznaczone na program miałyby w połowie posłużyć na pomoc osobom kupującym nowe mieszkanie, a w połowie na pomoc obywatelom zainteresowanym kupnem nieruchomości mieszkalnej na rynku wtórnym. Inna odrzucona poprawka dotyczyła podwyższenia limitu wieku dla rodzin z dzieckiem z 35 do 40 lat.

Kolejna propozycja dotyczyła zwiększenia limitów powierzchni nieruchomości dostępnych dla rodzin z dziećmi. Takie rodziny mogłyby kupić dom lub mieszkanie o 10 metrów kwadratowych większe, czyli odpowiednio o powierzchni 110 i 85 metrów kwadratowych. Co więcej, rodziny z trójką lub większą liczbą dzieci mogłyby kupić nieruchomość o 20 metrów kwadratowych większą. Poprawki dotyczyły również wprowadzenia możliwości finansowania z pomocą rządową rozbudowy domów i mieszkań.

Jak już wspominaliśmy na początku, wszystkie poprawki zostały odrzucone, a zatem komisje senackie zaakceptowały projekt w takiej postaci, jaką we wrześniu przyjął Sejm. Jest to kolejny krok do ostatecznego uchwalenia ustawy umożliwiającej programowi Mieszkanie dla Młodych rozpoczęcie działalności z pierwszym stycznia 2014.

Dodaj komentarz