Tańsze kredyty mieszkaniowe w 2014?

Czy zaostrzenie przepisów kredytowych może mieć wpływ na lepszą sytuację na rynku kredytowym? Zależy od punktu widzenia. Nowe przepisy są oceniane negatywnie zwłaszcza przez klientów, którzy nie posiadają wkładu własnego. To przeszkoda, z którą wiele gospodarstw domowych nie poradzi sobie samodzielnie przez wiele lat (nie będzie mogło odłożyć odpowiedniej kwoty, zwłaszcza, że w następnych latach wymaganie odnośnie wkładu własnego wzrosną). Nie każdy będzie też mógł skorzystać z dofinansowania wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla młodych.

Problemem może być brak nieruchomości spełniających warunki programu w miejscu gdzie kredytobiorcy chcieliby zamieszkać czy niemożność spełnienia rygorystycznych wymagań programu. Dodatkowo nowe przepisy ograniczyły znacznie zaciąganie kredytów w walutach obcych. Wszystko to sprawia, że o kredyt w 2014 roku będzie znacznie trudniej niż jeszcze kilak dni temu. Paradoksalnie może to wpłynąć na lepsze warunki udzielania kredytów. Spaść mogą ich koszty. Dlaczego?

Bardziej rygorystyczne zasady udzielania kredytów sprawią, że zaciągać je będą tylko osoby obciążone najmniejszym ryzykiem. Podniesie to odsetek kredytów spłacanych bez problemów. Lepsza spłacalność to mniejsze ryzyko bankowe, a co za tym idzie niższe koszty. Tak przynajmniej sądzą niektórzy analitycy. Czy faktycznie tak się stanie?

Zaostrzenie przepisów dotyczących udzielania kredytów konsumpcyjnych przez banki spowodowało przejście wielu klientów do firmy pożyczkowych (łatwiej dostępne, ale droższe pożyczki). Efekt był, więc nieco odmienny od zakładanego. W tym wypadku jednak nie ma alternatywy dla kredytów hipotecznych pochodzenia bankowego. Jedynym rozwiązaniem może być odłożenie planów zakupu własnego mieszkania i pozostanie przy wynajmie.

Dodaj komentarz