Ulgi podatkowe dla oszczędzających

Mieszkanie dla Młodych, a zatem aktywna pomoc finansowa to nie jedyny pomysł na wsparcie wszystkich tych, którzy chcą mieć przysłowiowy własny kąt. Trwają również prace nad funduszem mającym wspierać wynajem mieszkań na preferencyjnych warunkach. Inny pomysł to działające od wielu lat TBS-y. Nie możemy również zapominać o startującym powoli programie dofinansowania budownictwa energooszczędnego. Dziś jednak chcieliśmy wspomnieć o jeszcze innym pomyśle na tańsze mieszkania i domy. Chodzi tu o propozycję zniesienia opodatkowania odsetek od oszczędności na dom lub mieszkanie.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Finansów z nowej ulgi mogliby skorzystać podatnicy, którzy przez minimum pięć lat będą oszczędzać na własną nieruchomość mieszkalną. Pieniądze takie będzie można wydać na zakup nieruchomości nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej. Jest to bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia bankowców. Już w ubiegłym roku, gdy trwały prace nad programem mającym zastąpić Rodzinę na Swoim przedstawiciele Związku Banków Polskich obstawali za wprowadzeniem rozwiązań prawnych promujących oszczędzanie na cele mieszkaniowe.

Zdaniem bankowców taka ulga podatkowa będzie korzystna nie tylko dla samych podmiotów finansowych, ale przede wszystkim dla klientów. Wejście nowych przepisów zdaniem wielu ekspertów spowodowałoby wysyp ofert podobnych kont oszczędnościowych. Jeżeli klienci zainteresowaliby się nową ofertą, banki mogłyby zyskać dodatkowy kapitał, który mógłby zostać przeznaczony na finansowanie kredytów hipotecznych. Oferta banków mogłaby też przyjąć formę rachunków, które uprawniałyby ich posiadaczy do skorzystania z kredytów hipotecznych na specjalnych warunkach. Czy takie przepisy wejdą w życie?

Dodaj komentarz