Ustawa w Sejmie już w maju

Projekt ustawy mającej regulować działanie programu Mieszkanie dla Młodych ma trafić pod obrady Sejmu już w maju. Jak poinformował wiceminister budownictwa Piotr Styczeń, iż projektem zajmował się już Komitet Stały Rady Ministrów. Co to oznacza? Otóż mamy do czynienia z dość zaawansowanymi pracami nad ustawą. Zgodnie z planami ustawa miałaby zostać uchwalona w lipcu tego roku. Program ma rozpocząć swoje funkcjonowanie z początkiem 2014 roku.

Minister przedstawił również pierwsze szacunkowe dane dotyczące kosztów nowego programu w pierwszym roku jego funkcjonowania. Ma to być 600 milionów złotych. Przy okazji Styczeń przytoczył koszty, jakie wiązały się z budownictwem socjalnym w poprzednich latach. Otóż rząd SLD przeznaczył na takowe 21 miliony złotych, PiS w 2007 roku 63 miliony złotych, a PO-PSL 120 mln (w 2012 roku). Korzystając z okazji minister wspomniał o osiągnięciach obecnego rządu i porównał je z nieudolnymi działaniami poprzedników. Chodzi tu oczywiście o sferę budownictwa infrastrukturalnego i tym podobne zagadnienia.

Wróćmy jednak do tematu. Jeżeli opisany wyżej plan wejdzie w życie już w lipcu będziemy mieli uchwaloną ustawę. Pozostały czas ma być przeznaczony na wszelakie przygotowania oraz wydanie odpowiednich rozporządzeń wykonawczych. Dzięki temu mamy uniknąć problemów, jakie miały miejsce w przypadku poprzedniego rozwiązania, czyli sławetnej Rodziny na Swoim. Czas na przygotowanie i dopracowanie otrzyma, między innymi Bank Gospodarstwa Krajowego. Wszystko ma ruszyć od razu pełną parą bez żadnych problemów 1 stycznia 2014 roku.

Dodaj komentarz