Zdaniem NBP ceny mieszkań w 2014 pójdą w górę

Analitycy Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w wyniku nałożenia się w 2014 roku kilku bodźców stymulujących do zakupu nieruchomości mieszkalnych możemy mieć do czynienia ze wzrostem cen mieszkań. Z jednej strony wskazują na atrakcyjne warunki kredytowania wynikające z niskich stóp procentowych. Kredyty mieszkaniowe są obecnie tanie. Stopy procentowe na obecnym poziomie mogą utrzymać się jeszcze do drugiej połowy przyszłego roku, co sprawi, że jeszcze przez wiele miesięcy będziemy mieli do czynienia z niskimi kosztami kredytów hipotecznych.

Z drugiej strony sporo kredytobiorców czeka na wejście w życie ustawy, która da początek funkcjonowaniu zapowiadanego tak długo programu Mieszkanie dla młodych. Dofinansowanie wkładu własnego do kredytu idealnie pasuje do nowych przepisów, które wyeliminują z początkiem 2014 roku z rynku kredyty bez takowego wkładu. Minimalna kwota, jaką będzie musiał dysponować kredytobiorca by zaciągnąć kredyt mieszkaniowy to 5% jego wartości. Dlatego eksperci spodziewają się, że w przyszłym roku wzrośnie popyt na nowe mieszkania. Zwiększone zainteresowanie może wpłynąć na wzrost cen nieruchomości.

Wpływ na podniesienie cen może mieć nie tylko sam popyt, ale również chęć dodatkowego zarobku. W miastach, w których ceny mieszkań będą znacznie poniżej dopuszczalnych w nowym programie limitów możemy spodziewać się podwyżek. Będą to podwyżki skonstruowane tak by zarobić więcej, ale jednocześnie nie przekroczyć wspominanych limitów programu Mieszkanie dla młodych. Już niedługo przekonamy się jak to będzie wyglądać w praktyce.

Dodaj komentarz