Znamy konkrety nowej ustawy

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem sprzeciwu partii opozycyjnych, zwłaszcza PiS wobec ostatecznej formy ustawy regulującej działanie programu Mieszkanie dla Młodych. Swoje uwagi i niezadowolenie wyrażały również inne partie w tym SLD i Ruch Palikota. Główny zarzut pod adresem PO dotyczył definitywnego wykluczenia z programu wsparcia rynku wtórnego. Jak twierdzą oponenci tego zapisu, umożliwienie korzystania z dofinansowania wkładu własnego tylko w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym zamknie drogę do pomocy finansowej znacznej części obywateli, którzy spełniają wszystkie warunki programu.

W mniejszych miastach czy na wsi, gdzie nie ma inwestycji deweloperskich pozostanie tylko wsparcie dla budowy pierwszego mieszkania w systemie gospodarczym. PiS otwarcie twierdzi, że nowe przepisy będą w największym stopniu wspierać deweloperów, a nie ludzi młodych. RP z kolei nazywa program rządowy protezą mającą doraźnie zastąpić prawdziwy program rozwoju budownictwa mieszkaniowego, którego wciąż niema. Sojusz Lewicy Demokratycznej mówi o programie, jako o chwycie propagandowym.

Bez względu na te protesty Sejm przyjął projekt ustawy dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych. Został on już skierowany do Senatu. Wszystko, więc w rękach senatorów. Czy jest jeszcze szansa na poważniejsze zmiany takie jak włączenie do ustawy szeroko dyskutowanego rynku wtórnego? Cóż, wydaje się to mało prawdopodobne. Tak czy inaczej najprawdopodobniej uda się dotrzymać terminów i Mieszkanie dla Młodych w takiej czy innej formie wystartuje z pierwszym dniem stycznia 2014 roku.

Dodaj komentarz